Použití brusiva pro různé materiály – jak správně vybrat brusivo pro broušení dřeva, kovů a kamene

Broušení patří mezi základní způsoby obrábění a úpravy povrchů různých materiálů. Ať už potřebujete zarovnat desku z masivního dřeva, zaostřit nože či nástroje nebo vyleštit povrch kamene, je nutné zvolit to správné brusivo.

Různé typy materiálů mají odlišné vlastnosti a vyžadují specifický přístup při broušení. Správná volba brusiva je zásadní – určuje rychlost úběru materiálu, výsledný povrch a životnost brusného nástroje. Existuje celá řada druhů brusných materiálů, od přírodních po syntetické, s různou zrnitostí. Při výběru je potřeba zohlednit tvrdost broušeného materiálu a požadovaný výsledek.

Broušení dřeva

Pro broušení dřeva se nejčastěji používají brusné papíry se zrnitostí P40 až P180. Brusný papír s hrubší zrnitostí (P40-P80) poslouží pro rychlý úběr materiálu při zarovnávání desek či hrubování. Střední zrnitost P100-P150 se hodí na broušení po povrchových úpravách. Jemné papíry P180+ jsou vhodné pro konečné vyhlazení povrchu před lakováním.

K broušení dřeva lze použít také textilní lamelové kotouče s aluminium oxidem nebo karborundem. Jsou vhodné pro plošné broušení rovných ploch. Pro vyhlazení profilů a tvarů poslouží konturovací brusné kotouče.

Kovy vyžadují tvrdší brusivo

Pro kovy se využívají brusiva na bázi karborundu nebo oxidu hlinitého. Karborundové brusné papíry v rozsahu P80 až P240 se hodí pro broušení oceli a slitin. U měkčích kovů jako mosaz, měď nebo hliník postačí jemnější brusné papíry P240-P600.

Řezné nástroje se nejčastěji brousí na kotoučích z karbidu křemíku nebo keramických kotoučích se zrnitostí 46-120. Tryskové kotouče poslouží k odstranění otřepů. Diamantový řezný kotouč nachází uplatnění při broušení tvrdých kovů jako jsou nástrojové oceli.

Kamenné materiály

Přírodní i umělé kamenné materiály jako žula, mramor, pískovec či beton vyžadují tvrdá, odolná brusiva. Nejběžnější jsou kotouče s diamantovým nebo karborundovým zrnem v různých zrnitostech.

Pro hrubé opracování kamene poslouží kotouče zrnitosti 30 až 60, pro jemnější úpravu a leštění zrnitost 100-200. Speciální diamantová brusiva umožňují vyleštit kámen do vysokého lesku. Granát se používá pro broušení mramoru a vytváření hladkých ploch.

Správné brusivo pro danou aplikaci

Jak je vidět, výběr toho správného brusného materiálu závisí na typu obráběného povrchu. S pomocí této příručky byste měli být schopni zvolit odpovídající brusný papír, kotouč či prášek pro účinné broušení dřeva, kovů i kamene. Investice do kvalitního brusiva a brusky se vám vrátí v podobě precizně zbroušených povrchů a ostrých nástrojů.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *